Jokerit hakee junioripäällikköä

Pitkäaikaisen junioripäällikön siirtyessä uusiin haasteisiin organisaation ulkopuolelle, Helsingin Jokerit Ry hakee JUNIORIPÄÄLLIKKÖÄ.

Helsingin Jokerit Ry on vuonna 1967 perustettu helsinkiläinen jääkiekko-organisaatio. Seuran historiaan voi tutustua tarkemmin tästä ja junioritoiminnan ideologiaan tästä.

Seuran junioritoiminnan punainen lanka on pelaajien ja joukkueiden kehittäminen laadukkaalla urheilu- ja valmennustoiminnalla. Tarjoamme uudelle junioripäällikölle mahdollisuuden ja haasteen päästä kehittämään ja toteuttamaan tätä toimintaa. Tämän lisäksi junioripäällikön työtehtäviin kuuluu seuratoiminnan kehittämistä ja toteuttamista urheilutoiminnan ulkopuolella.

Junioripäällikkönä:
 • Kehität ja toteutat urheilutoimintaa yhteistyössä valmennuspäällikön, taitovalmentajan ja valmentajien kanssa. Tähän rooliin kuuluvat mm. valmennuslinjaus ja eri ikäluokkien valmennustoiminnan sisällöt jäällä ja jään ulkopuolella.
 • Kehität ja toteutat seuratoimintaa puheenjohtajan, varapuheenjohtajan ja joukkueenjohtajien kanssa. Tähän rooliin kuuluvat mm. seuratoimintaohje ja sen viestintä, erilaisten järjestelmien kuten MyClubin pääkäyttäjänä toimiminen ja harjoitusresurssien suunnittelu ja toteutus eli esimerkiksi jäänjako.
 • Toteutat sisäistä ja ulkoista viestintää yhteistyössä puheenjohtajan, valmennuspäällikön ja taitovalmentajan kanssa.
 • Vastaat U7-U10 ikäluokkien urheilutoiminnasta
 • Toimit U7-startti-ikäluokan vastuuvalmentajana
 • Toimit kiekkokoulun vetäjänä ja vastaat sen toiminnan ja vetovoiman kehittämisestä
Lisätietoa toimenkuvasta ja hakuprosessista:
 • Tehtävä on kokoaikainen ja työsuhde määräaikainen.
 • Työtehtävät sijoittuvat seuran Helsingissä käyttämiin jäähalleihin ja toimistoon, ja edellyttävät liikkumista näiden välillä.
 • Esimiehenä toimii valmennuspäällikkö Olli-Pekka Yrjänheikki
 • Työn aloittaminen 1.4. mahdollistaa tehtävään perehtymisen nykyisen junioripäällikön kanssa. Aloitus viimeistään 2.5.
 • Lisätietoja tehtävästä antaa valmennuspäällikkö Olli-Pekka Yrjänheikki 050 514 8586.
 • Mikäli kiinnostuit, lähetä hakemus palkkatoiveineen osoitteeseen olli-pekka.yrjanheikki@jokerit.com 17.2.2023 mennessä. Paikka täytetään sopivan henkilön löydyttyä.